Görme engelli bireyde göz hareketleriyle duyarsizlastirmave yeniden isleme tedavi yönteminin dize Hhafifçe vurma alternatifininuygulanmasi: Bir olgu sunumu

A knee tapping variant of eye movement desensitization and reprocessing with a blind person:  A case report

Description

Bu çalışmada, Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme yaşlı, kör erkek üniversite öğrencisi bir 26 yıl kullanıldı. Onun görsel handikap nedeniyle, diz vurma işlemi EMDR alternatif olarak kullanılmaktadır. kardeşinin ölümünden sonra intihar girişiminde sonra müşteri bir kriz merkezinde tedavi oldu. Onun psikolojik sıkıntı (ve, görmek ve dokunmak onu morga zorla kardeşinin ölümünden sonra, örneğin, soğukluk ve koku ölüm vücudun hakkındaki duyumları) özel anıları ile ilgili, günlük yaşamda onu rahatsız etti. kardeşinin ölüm, intihar öyküsü, suçluluk, çaresizlik hakkında O'nun anıları ve düşüncelerini o diğerleri seans boyunca değerlendirildi hayal kırıklığına söyledi. Bilişsel-örgü tekniği de oturumları sırasında kullanılmıştır. Kısa Semptom Envanteri (KSE) ön ve son test ölçümleri olarak uygulanmıştır. üç ay kadar, bu BSI puanları genellikle indirdi olduğu bulunmuştur takip iki seans ve bir aylık ve sonra. Ayrıca, o onun kişisel gelişim bir ilerleme olduğunu bildirdi. Olgu bildirilmektedir bir kör kişi ile EMDR tekniğinin formu dokunarak diz ilk başarılı uygulama olduğunu anlamda ilginçti. Bu çalışmanın sonuçları travmatik görüntüleri canlılığını işitme nedeniyle ve kokulu o EMDR çalışmalarda olarak azalmış olacaktır dokunmadan gösterdi. Bu makalede ayrıca EMDR yöntemi ve etkinlik hakkında olumsuz sonuçlarını içermektedir. 

In this study, the Eye Movement Desensitization and Reprocessing was used with a 26 years old, blind male university student. Because of his visual handicap, knee tapping procedure has been used as an alternative to the EMDR. After his brother's death he attempted to suicide and then the client had a therapy in a crisis center. His psychological distress related to specific memories (e.g., after his brother's death, being forced to the morgue to see and touch him, and his sensations about coldness and scent of the death body) was bothering him in his daily life. His memories about his brother's death, suicidal history, guiltiness, helplessness, and his thoughts that he disappointed the others were evaluated throughout the sessions. Cognitive-weave technique was also utilized during the sessions. The Brief Symptom Inventory (BSI) was applied as a pre and post test measures. After the two sessions and one-month and three-month follow-up, it was found that the BSI scores were generally lowered. In addition, he reported that he had a progress in his personal growth. The case reported here was interesting in the sense that it was the first successful application of knee tapping form of the EMDR technique with a blind person. The results of this study showed that the vividness of traumatic images due to hearing, smelling and touching would be reduced as in the EMDR studies. This article also includes the negative results about EMDR method and its efficacy.

Format

Journal

Language

Turkish

Author(s)

Sennur Tutarel-Kislak

Original Work Citation

Tutarel-Kislak, S. (2004, December). [A knee tapping variant of eye movement desensitization and reprocessing with a blind person: A case report]. Trk Psikoloji Yazilari, 7(14), 77-90. Turkish

Collection

Citation

“Görme engelli bireyde göz hareketleriyle duyarsizlastirmave yeniden isleme tedavi yönteminin dize Hhafifçe vurma alternatifininuygulanmasi: Bir olgu sunumu A knee tapping variant of eye movement desensitization and reprocessing with a blind person:  A case report,” Francine Shapiro Library, accessed October 22, 2020, https://emdria.omeka.net/items/show/16256.

Output Formats