Kaygi duyarligini azaltmada göz hareketieriyle duyarsizlastirma ve yeniden isleme (EMDR) tedavisi

Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) approach in the treatment of anxiety sensitivity

Description

Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) ve kontrollü araştırma destek olmak amacıyla Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ilk tedavilerden biridir artık giderek diğer psikolojik bozukluklar kadar uzatıldı. Bu çalışmada anksiyete duyarlılığı tedavisinde kas gevşetme ve EMDR işlemlerin etkilerini karşılaştırmak için planlandı. Ondokuz lisans öğrencileri dört alt ölçekleri ile standartlaştırılmış, özbildirim ölçmek oldu Anksiyete Duyarlılığı Profile (ASP) cevap verdi. Onlar rastgele iki gruba (; kas gevşeme ve EMDR tedavisi koşul); atanmış oldukları ve beş gün önce, ASP ölçek doldurulan ve girişim (müdahale süresi; öncesi ve sonrası müdahale ve takip) dört ay sonra. Sonuçlar, EMDR tedavisi alt puanı solunum semptomları korkusu önemli bir düşüş gösterdi üretilen bu düşüşün ardından devam etmek için ortaya dört aylık takip. Kardiyak semptomların yanı sıra korku içinde çok sonra EMDR durumda azalmış dört aylık takip. bulgular EMDR kim bir travma ilgili etyolojisi bir kaygı duyarlılığı olanlar için kas gevşeme daha etkili tedavi ve ayrıca bazı durumlarda deneyim kaygı duyarlılığı edilebilir olduğu görüşünü desteklemektedir. literatür ile elde edilen bulguların tutarlılığı tartışılmıştır.

Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) is one of the first treatments of Posttraumatic Stress Disorder (PTSD) to be supported in controlled research, and it is now increasingly extended to other psychological disorders. The present study was designed to compare the effects of muscle relaxation and EMDR procedures in the treatment of anxiety sensitivity. Nineteen undergraduate students responded on the Anxiety Sensitivity Profile (asp) which was a standardized, self-report measure with four subscales. They were randomly assigned to two groups (treatment condition; muscle relaxation and EMDR); and they were filled out the ASP scale before, five days, and four months after the intervention (intervention time; pre and post intervention and follow up). Results showed that EMDR treatment produced a significant decline in fear of respiratory symptoms subscale score, and this decline appeared to continue after a four month follow-up. In addition fear of the cardiac symptoms too decreased in EMDR condition after a four month follow-up. The findings support the notion that EMDR can be a more effective treatment than the muscle relaxation for those who have an anxiety sensitivity with a trauma related etiology and also who experience anxiety sensitivity in certain circumstances. Consistency of the findings with the literature was discussed.

Format

Journal

Language

Turkish

Author(s)

Sennur Tutarel-Kıslak

Original Work Citation

Tutarel-Kıslak, S. (2004). [Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) approach in the treatment of anxiety sensitivity]. Trk Psikoloji Dergisi, 19(53), 65-67. Turkish

Collection

Citation

“Kaygi duyarligini azaltmada göz hareketieriyle duyarsizlastirma ve yeniden isleme (EMDR) tedavisi Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) approach in the treatment of anxiety sensitivity,” Francine Shapiro Library, accessed June 24, 2021, https://emdria.omeka.net/items/show/18568.

Output Formats