Patolojik kumar ve konversiyon bozukluğu eş tanısı: Olgu sunumu ve psikoterapi süreciThe comorbidity of pathological gambling and conversion disorder: Case report and the psychotherapy progress

Description

Bu yazıda bir patolojik kumar bağımlılığı olgusunun BDT (bilişsel davranışçı terapi) ile EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme tedavisi) tekniklerinin bir arada kullanıldığı psikoterapi sürecine odaklanılmıştır. Bu olguyu farklı kılan bir etmen de eşlik eden konversiyon belirtilerinin varlığı ve bu belirtilerin kumar oynama döngüsündeki etkisidir. Olgu 38 yaşında, erkek, evli ve bir kız çocuk sahibiydi. Uzun yıllardır devam eden ve büyük maddi kayıplara neden olan at yarışı oynama bağımlılığı nedeniyle psikoterapiye başvurmuştu. Bunun yanı sıra ılımlı depresif bulgular ile konversiyon belirtileri mevcuttu. Uzun yıllardır devam eden ilaç tedavilerinden yarar görmediğini ifade eden bireyin psikoterapisi medikal destek olmaksızın 12 seans boyunca sürdürüldü. 1 yıllık süreçte hastanın kumar oynama isteği ve konversiyon belirtileri tekrarlamadı. Bu olgu sunumu patolojik kumar bağımlılığında BDT ve EMDR’nin yararlı tedavi seçenekleri olduğunun altını çizmektedir.

This paper focuses on the psychotherapy process of a pathological gambling dependency case in which a combination of CBT and EMDR techniques was used. A factor that distinguishes this case is the comorbidity of conversion symptoms and their effects in the gambling cycle. The case was 38 year-old man, married and had a daughter. He was admitted to psychotherapy due to the addiction of playing horse racing continued for many years and causing huge financial losses. In addition, he had moderate depressive signs and conversion symptoms. The psychotherapy progress was continued for 12 sessions without medical support because he didn’t benefit from drug treatment continuing for many years. The patient’s desire to gamble and conversion symptoms hadn’t relapsed during 1-year period. This case report underlined that EMDR and CBT are useful treatment options in pathological gambling addiction.

Format

Journal

Language

Turkish

Author(s)

Oya Mortan Sevi

Original Work Citation

Sevi, O. M. (2014). [The comorbidity of pathological gambling and conversion disorder: Case report and the psychotherapy progress]. Bağımlılık Dergisi - Journal of Dependence, 15(2), 105-109. Turkish

Collection

Citation

“Patolojik kumar ve konversiyon bozukluğu eş tanısı: Olgu sunumu ve psikoterapi süreciThe comorbidity of pathological gambling and conversion disorder: Case report and the psychotherapy progress,” Francine Shapiro Library, accessed July 26, 2021, https://emdria.omeka.net/items/show/23583.

Output Formats