Kaçıngan/kısıtlı yiyecek alımı bozukluğu olan iki vaka: EMDR ve BDT kombinasyonunun yeme bozukluklarında etkililiği

Two cases with avoidant/restrictive food intake disorder: Effectiveness of EMDR and CBT combination on eating disorders

Description

Travmatik yaşam olayları yeme bozukluklarını (YB) tetikleyebilen etiyolojik faktörler arasında yer alır. Bu çalışmada, Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisi ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) kombinasyonunun, travmatik deneyimler sonucu gelişen YB semptomlarını taşıyan iki genç kız üzerindeki etkilerini inceledik. Oldukça benzer yeme şikayetleri ile iki kadın hasta kliniğe başvurdu. Her ikisi de boğazlarına yiyecek takılacağı,bunun ardından nefes almada güçlük çekecekleri ve kalp atışlarının hızlanacağı korkularını taşıyordu. Bu korkuları yeme esnasında yutkunamamaya yol açıyordu.. İlk görüşmelerde danışanlar boğazlarıa yiyecek tıkaması sonucu geçici bir süre nefes alamamaya ilişkin geçmiş travmatik olaylardan bahsetti. Bu nedenle EMDR terapisi ile birlikte BDT uyguladık. Her iki hastanın da yedi seans EMDR ve 9 seans BDT ile tedavi edilmesinin ardından semptomlar minimum düzeye indi. Bu vaka çalışmasında, EMDR terapisi ve BDT birleşimi ile geçmiş travmanın YB semptomları üzerindeki etkisini ortadan kaldırarak etkili sonuçlar elde edildi.

Traumatic life events are among the etiological factors that may trigger eating disorders (ED). In the present study, we examined the effects of Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) therapy and Cognitive Behavioral Therapy (CBT) therapies combined on two young girls, who had symptoms of ED as a consequence of their traumatic experiences. Two Caucasian female patients arrived at the clinic with highly similar complaints about eating. They both were mutually holding the fear that food would get stuck in their throat, breathing would be impeded and their heart rate would increase; creating an inability to swallow while eating. This culminated in a fear of death through asphyxiation while eating. In the initial interviews, the clients revealed past traumatic events in which a food blockage in the throat led to a temporary inability to breathe. Therefore, we conducted EMDR therapy combined with CBT. Both were treated with seven sessions of EMDR therapy and nine sessions of CBT, after which symptoms were reduced to minimum. In this case study, EMDR therapy combined with CBT proved to be effective by neutralizing the impact of previous trauma on ED symptomatology.

Format

Journal

Language

Turkish

Author(s)

Alişan Burak Yaşar
Ayse Enise Abamor
Fatma Dilara Usta
Serap Erdoğan Taycan
Burhanettin Kaya

Original Work Citation

Yasar, A, B., Abamor, A. E., Usta, F. D. , Erdogan Taycan, S. , & Kaya, B. (2018). [Two cases with avoidant/restrictive food intake disorder: Effectiveness of EMDR and CBT combination on eating disorders].  Turkish Journal of Clinical Psychiatry, 22.  doi:10.5505/kpd.2019.04127

Collection

Citation

“Kaçıngan/kısıtlı yiyecek alımı bozukluğu olan iki vaka: EMDR ve BDT kombinasyonunun yeme bozukluklarında etkililiğiTwo cases with avoidant/restrictive food intake disorder: Effectiveness of EMDR and CBT combination on eating disorders,” Francine Shapiro Library, accessed October 22, 2020, https://emdria.omeka.net/items/show/25987.

Output Formats